
Strona główna | O nas | Autorzy | Informacje | Aktualności | Konto | Kontakt |
Spotkanie na szczycie Gnifetti – Trekking – Alpy - grupa Monte Rosa
Termin: 13.07 – 22.07.2012
Indeks imprezy: SG 01
Zaliczka: 700,00 PLN
Cena: 2.600,00 PLN
„Spotkanie na szczycie Gnifetti” – z zaproszeniem na Monte Rosa, który jest najpotężniejszym masywem górskim całych Alp, należącym do Alp Pennińskich. To już nie tylko przygoda, to także próba pokonania naturalnych procesów i problemów występujących na wysokości powyżej 4.000 metrów nad poziomem morza. Na szczycie Gnifetti w schronisku Capanna Regina Margherita znajduje się centrum badań nad wpływem dużych wysokości na organizm ludzki. Spotkanie na jednym z wielu czterotysięczników lodowej góry (bo tak należałoby interpretować nazwę Monte Rosa), to bez wątpienia najważniejszy punkt programu. Natomiast liczą się także inne dni trekkingu, które prowadzą każdego dnia na szczyty położone powyżej trzech tysięcy metrów. Ich cel, to przygotowanie organizmu do przekroczenia magicznej cyfry… A na koniec ? To co lubią górale – dzień ferraty. Ambitnej drogi wspinaczkowej w skale, o jakże odmiennej morfologii od tej w Dolomitach i mającej bez wątpienia wpływ na skalę trudności. Jednakże nie tylko białe szczyty będą wzbudzały zachwyt. Środowisko doliny Val Gressoney - Valle del Lys, to także oszałamiające barwy łąk, odurzająco słodki aromat owoców leśnych, czy dreszcz przenikający stopy zanurzone w rześkiej wodzie strumienia Lys. Małe osady Walserów swą architekturą podkreślają odmienność kulturową od reszty Włoch. Tak wiele powodów, aby zaryzykować i spotkać się na Punta Gnifetti. W realizacji tego programu dochodzą nowe elementy techniczne – umiejętne wykorzystanie czekana. Oczywiście, to nie jest nic trudnego, a obsługę narzędzia poznamy na miejscu. Program ten wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, odporności na całodzienny marsz, ekspozycję i umiejętności poruszania się na ferratach. Nie ma w tym programie przewidywanych szlaków alternatywnych.
PROGRAM WYCIECZKI:
Dzień 1. Wyjazd z kraju (Opole), następnie przejazd nocny przez Czechy i Austrię.
Dzień 2. Przyjazd w godzinach popołudniowych do Gressoney-La-Trinité (1.635 m n.p.m.). Miasto położone jest u podnóża Monte Rosa, Valle del Lys (znany również jako Dolina Gressoney) i jest częścią Walser Mountain Community Alta Valle del Lys. Miasto liczy około 300 mieszkańców i jest popularnym ośrodkiem górskim. Zakwaterowanie w hotelu Dufour. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.
Dzień 3. Śniadanie. Przejazd autokarem (ok. 10 min.) do miejsca Staffal (1.830 m n.p.m.). Przejazd kolejką górską w okolice schroniska Gabiet (2.345 m n.p.m.). Przejście wygodnym szlakiem wzdłuż wysokiej doliny Straling ponad jeziorem Gabiet do przełęczy Passo di Zube (2.871 m n.p.m.). Dalej skalnym szlakiem po metamorficznym grzbiecie, który zawieszony jest między dolinami Val di Gressoney i Val Sesia dochodzi się do szczytu Corno Rosso da Orsia (3.023 m n.p.m.). Szczyt jest punktem panoramicznym z widokiem na Monte Rosa. Zejście tym samym szlakiem oraz zjazd kolejką do Staffal. Czas przejścia szlaku (ok. 5 godz.). Różnica poziomu na szlaku: podejście 700 metrów, zejście 700 metrów. Numery szlaku na mapie (Kompas 1:50 000 nr - 5). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 4. Śniadanie. Przejazd autokarem (ok. 10 min.) do miejsca Staffal (1.830 m n.p.m.). Przejazd kolejką górską i krzesełkową na wzgórze Colle della Bettaforca (2.672 m n.p.m.). Przejście szlakiem na przełęcz Passo della Bettolina (2.904 m n.p.m.). Stąd szlak wiedzie przez połacie zalegającego śniegu oraz po grzbiecie Bettolina Alta (3.136 m n.p.m.). Dalej szlak staje się coraz bardziej eksponowany oraz ubezpieczony w sznurowe liny, które są pomocne w końcowym odcinku pionowej wspinaczki do schroniska Quinto Sella (3.585 m n.p.m.). Widać stąd szczyty Castore, Lyskamm oraz przy dobrej widoczności Gran Paradiso, czy Monte Bianco. Odpoczynek w schronisku oraz zejście szlakiem podejścia. Zjazd kolejką górską do Staffal. Czas przejścia szlaku (ok. 7 godz.). Różnica poziomu na szlaku: podejście 900 metrów, zejście 900 metrów. Numery szlaku na mapie (9). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 5. Śniadanie. Wyjście z hotelu bezpośrednio na szlak. Najpierw leśnym szlakiem wśród modrzewi dochodzi się do zielonej hali Hoggen Stein. Dalej pokonując odcinki ubezpieczonego w metalowe liny szlaku do Bivacco Laltelin (3.132 m n.p.m.). Stąd po eksponowanym i skalnym grzbiecie, który odcinkami ubezpieczony jest w liny dojście do szczytu Testa Grigia (3.314 m n.p.m.). Najwyższy szczyt między dolinami Val di Gressoney, a Val d’Ayas, z którego rozciąga się widok na Monte Rosa i Gran Paradiso. Zejście szlakiem podejścia. Czas przejścia szlaku (ok. 10-11 godz.). Różnica poziomu na szlaku: podejście 1.680 metrów, zejście 1.680 metrów. Numery szlaku na mapie (10, 10c). Dojście do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 6. Śniadanie. Pobranie prowiantu. Przejazd autokarem (ok. 10 min.) do miejsca Staffal (1.830 m n.p.m.). Przejazd kolejką górską do przełęczy Passo dei Salati (2.940 m n.p.m.). Przejście kamiennym i częściowo ubezpieczonym szlakiem w sznurowe liny do szczytu Punta Indren (3.260 m n.p.m.) oraz lodowca Indren. Trawersując lodowiec dochodzi się do schroniska Citta di Mantova (3.498 m n.p.m.). Stąd śnieżnym szlakiem dojście do schroniska Capanna Gnifetti (3.611 m n.p.m.). Podczas przejścia lodowcem nauka poruszania się w rakach oraz używania czekana. Zakwaterowanie w schronisku Gnifetti, kolacja i nocleg. Czas przejścia szlaku (ok. 3-4 godz.). Różnica poziomu na szlaku: podejście 750metrów. Numery szlaku (5).
Dzień 7. Śniadanie o godzinie 4.30. Ze schroniska Gnifetti podejście lodowcem Lyskamm na anonimową przełęcz (4.254 m n.p.m.). Dalej trawersem u podnóża szczytu Punta Parot (4.335 m n.p.m.) na „Spotkanie na szczycie Gnifetti” (4.559 m n.p.m.), na którym znajduje się najwyżej położne w Alpach schronisko Regina Margherita. Widać stąd Maternhorn, Monte Bianco, Berninę, Adamello i Presenellę, Bernina. Zejście do przełęczy Salati, zjazd kolejką górską do Staffal. Czas przejścia szlaku (ok. 11-12 godz.). Różnica poziomu na szlaku: podejście 950 metrów, zejście 1.700 metrów. Numery szlaku na mapie (5). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 8. FERRATA DELLE GUIDE (grupa Alpy Pienińskie) - Śniadanie. Wyjście z hotelu. Przejście przez Gressoney do centrum miasta w okolicy kościoła (1.630 m n.p.m.). Dalej szlakiem w około 10 minut do miejsca rozpoczynającej się ferraty (1.670 m n.p.m.). Ferrata delle Guide została zrealizowana według projektu miejscowych przewodników wysokogórskich w 2001 roku. Wyposażone jest w ponad 500 metalowych stopni (klamer) oraz w metalową drabinę. Szlak ferraty prowadzi na pionowej skalnej ścianie i od jej początku wymaga dobrego przygotowania fizycznego i dobrej siły ramion. Wiele odcinków atletycznych z przewieszkami, na których ułatwieniem są metalowe stopnice. Nie brakuje także i łatwych odcinków oraz niewielkich tarasów na odpoczynek. Trawiaste trawersy u podnóża skał dają możliwość oceny ekspozycji. Ferrata kończy się na szczycie Cima del Pilastro (1.934 m n.p.m.), z którego widać wiele trzy tysięczników Alp Pienińskich, jak i lodowce Monte Rosa. Zejście łatwym, leśnym szlakiem do Gressoney. Czas przejścia szlaku (ok. 4 godz.). Różnica poziomu samej ferraty 300 metrów. Stopień trudności ferraty: trudna – bardzo trudna. Numery szlaku na mapie (11,10). Powrót do hotelu. Kolacja nocleg.
Dzień 9. Po śniadaniu pakowanie bagaży do autokaru. Wyjazd. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.
Dzień 10.
W godzinach porannych dojazd do Opola.
Świadczenia – 6 noclegów w hotelu Dufour*** www.hoteldufour.it komfortowy hotel zbudowany w typowym alpejskim stylu położony w miasteczku Gressoney-La-Trinité na wysokości (1.635 m n.p.m.). 1 nocleg w schronisku Gnifetti www.rifugimonterosa.it W czasie nieobecności grupy w hotelu między 6 a 7 dniem, bagaże pozostają w pokojach hotelu. W hotelu jest recepcja, internet wi-fi, winda, bar, restauracja, sala telewizyjna, taras słoneczny, sauna. Pokoje 2-3 osobowe z łazienką: telewizor, telefon. Wyżywienie: zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje (bufet sałatkowy, główne dania serwowane z wyborem menu). Opieka pilota. Przejazd komfortowym autokarem. Ubezpieczenie KL i NW – podwyższonego ryzyka w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych,
Uwagi !!!
Obowiązkowa opłata na miejscu: za przewodników górskich – 90,00 euro/osoba, to suma za 6 dni na szlaku (przy minimum 40 uczestnikach). Kolejki górskie niezbędne do realizacji programu (ok. 55,00 euro).
Należy zabrać buty trekingowe, raki z kolcami spodnimi, czekan, odpowiednią odzież górską, rękawiczki, czapkę, plecak, latarkę (najlepiej czołówkę), uprząż biodrową z kompletem ferratowym, kask ochronny na głowę (jakikolwiek, może być także rowerowy).
W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych program może ulec zmianie.
Dopłata do pokoju 1 – osobowego 400,00 PLN. Nie dotyczy noclegu w schronisku.
Nocleg w schronisku: pokoje wieloosobowe.
Wyjazd godz. 19.00 – Opole parking przed dworcem PKP/PKS
Przyjazd ok. godz. 7.00 – Opole parking przed dworcem PKP/PKS
Copyright © 2010 Mixtravel.pl i BT Medium. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opublikowane na stronach internetowych www.mixtravel.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Designed by A. Kotliński.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...