
Strona główna | O nas | Autorzy | Informacje | Aktualności | Konto | Kontakt |
Ołtarze alpejskich lodowców – Trekking – Alpy – grupa Ortles
Termin: 06.07.2012 – 15.07.2012
Indeks imprezy: OL 01
Zaliczka: 700,00 PLN
Cena: 2.350,00 PLN
„Ołtarze alpejskich lodowców” – dolina Soldy, to ostatni zielony bastion zamykający się na przyczółku największej platformy lodowców południowego Tyrolu. Każdego dnia podchodząc do góry morenowymi szlakami obcować będziemy z geologiczną historią lodowych fenomenów. Podczas podróży po antycznym świecie basenu śródziemnomorskiego, zawsze wzbudzały we mnie zachwyt ołtarze świątyń. Białe, marmurowe, zimne i milczące, a jednak misterne i często kryjące relikwie świętej ofiary. Punkt centralny dokonujących się procesów i układających się elementów wiary na orbicie życia wiecznego. Ta siła przekonuje mnie, że alpejskie lodowce, to olbrzymia potęga hydrograficzna Europy dająca życie całej bioróżnorodnej naturze. Absurdalna wojna zabiła w tej części Alp 60.000 istnień ludzkich, gdzie na odcinku 100 kilometrów pasa granicznego gór Ortles-Cevedale, ból i cierpienie przykryły milczeniem lodowe ołtarze. W realizacji tego programu dochodzą nowe elementy techniczne – poruszanie się na lodowcu w rakach. Oczywiście, to nie jest nic trudnego. Należy jednak mieć na uwadze poruszanie się na wysokościach ograniczających w jakimś procencie ilość tlenu w powietrzu. Przewyższenia na szlaku przekraczają każdego dnia 1.000 metrów. Ferrata Cengles technicznie średnio-łatwa, lecz na wysokości powyżej 3.000 m n.p.m. także staje się drogą trudniejszą. Program ten wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, odporności na całodzienny marsz, ekspozycję i umiejętności poruszania się na ferratach. Nie ma w tym programie przewidywanych szlaków alternatywnych.
PROGRAM WYCIECZKI:
Dzień 1. Wyjazd z kraju (Opole), następnie przejazd nocny przez Czechy i Austrię.
Dzień 2. Przyjazd w godzinach popołudniowych do Solda (1.900 m n.p.m.). Miasteczko zamykające wysoką dolinę Valle Solda położone w cieniu grupy Ortles-Cevedale, oraz najwyższego szczytu Wschodnich Alp - Ortles (3.905 m n.p.m.). W Soldzie znajduje się jedno z 5 górskich muzeów założonych przez legendarnego himalaistę Reinholda Messnera (MMM: Messner Mountain Museum) o profilu tematycznym lodowców. Zakwaterowanie w hotelu Cornelia. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.
Dzień 3. Śniadanie. Wyjście z hotelu. Przejazd kolejką krzesełkową do schroniska K2 (2.330 m n.p.m.). Szlak na granicy lasu oraz trawersem przecinającym morenę polodowcową Marlet wiedzie do schroniska Tabaretta (2.556 m n.p.m.). Dalej piarżystym szlakiem do przełączki Forcella Del Orso (2.871 m n.p.m.), skąd otwiera się widok na grzbiet północnej ściany szczytu Ortles (3.905 m n.p.m.). Następnie podejście skalnym grzbietem do schroniska Rifugio Payer (3.029 m n.p.m.), przysłowiowe „orle gniazdo”. Schronisko poświęcone jest jednemu z pierwszych eksploratorów grupy Ortles-Cevedale, oraz pierwszemu zdobywcy szczytu Adamello. Julius Payer – kartograf z Bohemii, jako pierwszy kreślił mapy z danymi geograficznymi grupy Ortles. Ostateczne podejście granią na szczyt Cima Tabaretta (3.128 m n.p.m.) stanowi północny przyczółek klasycznej drogi alpinistycznej na szczyt Ortles. Zejście szlakiem podejścia do schroniska Tabaretta i dalej leśnym szlakiem do Soldy. Czas przejścia szlaku (ok. 8 godz.). Różnica poziomu na szlaku: podejście 830 metrów, zejście 1.1300 metrów. Numery szlaku na mapie (10, 4a, 4). Dojście do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 4. Śniadanie. Wyjście z hotelu. Wjazd kolejką Krzesełkową na Pulpit Kanzel (2.348 m n.p.m.). Wygodny szlak ponad lasem przecina rozległą dolinę Valle di Zai (Zaytal) prowadząc łagodnym podejściem do schroniska Rifuggio Serristori (2.721 m n.p.m.). Dalej wzdłuż wysokiej hali Piani della Crodetta do jeziorek Seelein (2.896 m n.p.m.) położonych u podnóża szczytu Cengles i ostatecznie piarżystym szlakiem do grani, gdzie zaczyna się ferrata. Metamorficzne płyty uposażone w metalowe liny i drabinki prowadzą na szczyt Croda di Cengles (3.375 m n.p.m.). Croda dominuje nad doliną Val Venosta i Valle Solda, skąd rozciąga się widok (360′) na lodowce Ortles-Cevedale i grupę Oztaler. Zejście południowym szlakiem do schroniska Serristori i doliną Zai do Soldy. Czas przejścia szlaku (ok. 8-9 godz.). Różnica poziomu na szlaku: podejście 1.030 metrów, zejście 1.500 metrów. Różnica poziomu samej ferraty 400 metrów. Stopień trudności ferraty: średnia. Możliwość powrotu do kolejki krzesełkowej i zjazd do Soldy, skracając tym samym szlak zejścia. Numery szlaku na mapie (12,5,16). Dojście do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 5. Śniadanie. Wyjście z hotelu. Wjazd kolejką gondolową do schroniska Citta di Milano (2.581 m n.p.m.), nad którym dominuje olbrzymi szczyt Gran Zebru (3.851 m n.p.m.). Przejście panoramicznym szlakiem u podnóża szczytu Gran Zebru. Szlak prowadzi przez morenę lodowcową urozmaiconą w różne morfologie gruzu skalnego oraz częściowo po płycie lodowca Solda. Przepiękny widok na pionowe lodowce Zebru i Ortles, z których często dochodzi trzask łamiących się seraków i spadających skał. Dojście do schroniska Coston (2.661 m n.p.m.). Następnie zejście do Soldy wzdłuż urozmaiconego wodospadem potoku Solda. Czas przejścia szlaku (ok. 6-7 godz.). Różnica poziomu na szlaku: podejście 100 metrów, zejście 700 metrów. Numery szlaku na mapie (do schroniska Coston szlak nieoznakowany, zejście 2, 2a). Dojście do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 6. Śniadanie. Pobranie prowiantu. Wyjście z hotelu. Wjazd kolejką gondolową do schroniska Citta di Milano (2.581 m n.p.m.), nad którym dominuje olbrzymi szczyt Gran Zebru (3.851 m n.p.m.). Podejście północno-zachodnim grzbietem skalnym do szczytu Punta del Lago (3.243 m n.p.m.). Stąd rozciąga się widok na dolinę Val Martello i szczyty Cime Venezia oraz Gioveretto. Schodząc grzbietem szlak prowadzi do Passo del Lago Gelato (3.094 m n.p.m.), gdzie znajdują się ruiny anonimowego schroniska wojskowego z okresu I-wojny. Po założeniu raków i związaniu liną wszystkich uczestników podejście lodowcem Vedretta Lunga do podstawy szczytu Cima Solda i schroniska Rifugio Casati (3.254 m n.p.m.). W okolicy schroniska zachowane są okopy i sztolnie z okresu I- wojny. W latach ’70 minionego stulecia schronisko służyło letnim sportom narciarskim. Przejście trawersem lodowca Ghiacciaio del Cevedale do szczytu Cima dei Tre Canoni (3.276 m n.p.m.) położonego u stóp Cevedale II- Zufallspitze. Zachowane są tutaj lufy armatnie z I-wojny, sprowadzone ze Słowenii przez Austriaków. Jedna lufa o kalibrze 149 milimetrów waży 3.300 kilogramów. Powrót do schroniska Casati. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg. Czas przejścia szlaku (ok. 7 godz.). Różnica poziomu na szlaku: podejście 950 metrów, zejście 250 metrów. Numery szlaku (171).
Dzień 7. Śniadanie. Ze schroniska Casati w rakach podejście lodowcem Cevedale na przełęcz dzielącą szczyty Cevedale II i Cevedale. Stąd podejście wymaga większej ostrożności i zabezpieczenia szlaku poręczówką do finalnego zdobycia szczytu - Monte Cevedale (3.769 m n.p.m.). Bezwzględnie szczyt Cevedale jest „Ołtarzem Alpejskich Lodowców”. Zachowane są tutaj do dziś ślady obecności żołnierzy z okresu I-wojny. Widać stąd całe Alpy Środkowe, Dolomity Brenta, Grupę Adamello, Presena, Bernina, Taury, Oztal, Stubai i Taury. Zejście lodowcem do schroniska Casati i Passo Lago Gelato. Następnie lodowcem Vedretta di Solda do schroniska Citta di Milano. Zjazd kolejką gondolową do Soldy. Czas przejścia szlaku (ok. 7- 8 godz.). Różnica poziomu na szlaku: podejście 550 metrów, zejście 1.200 metrów. Numery szlaku na mapie (8,A2). Powrót do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 8. Śniadanie. Wyjście z hotelu. Wjazd kolejką gondolową do schroniska Citta di Milano (2.581 m n.p.m.), Podejście szlakiem na przełęcz Passo Mandriccio (3.128 m n.p.m.) oraz dla chętnych podejście na szczyt Punta Beltovo (3.327 m n.p.m.). Zejście malowniczą doliną Mandirccio do schroniska Nino Corsi (2.265 m n.p.m.) oraz częścią doliny Martello do jeziora Lago di Gioveretto (2.000 m n.p.m.). Przejazd autokarem doliną Val Martello do hotelu (ok. 1,5 godz.). . Czas przejścia szlaku (ok. 7- 8 godz.). Różnica poziomu na szlaku: podejście 750 metrów, zejście 1.330 metrów. Numery szlaku na mapie (151,36). Kolacja nocleg.
Dzień 9. Po śniadaniu pakowanie bagaży do autokaru. Przejazd do miasteczka Bressanone. Spacer po uroczej starówce uliczką Via Portici Maggiore do Piazza Duomo. Czas wolny na kawę. Powrót do autokaru. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.
Dzień 10.
W godzinach porannych dojazd do Opola.
Świadczenia – 6 noclegów w hotelu Cornelia*** www.hotelcornelia.com w miasteczku Solda na wysokości (1.900 m n.p.m.). 1 nocleg w schronisku Casati. W czasie nieobecności grupy w hotelu między 6 a 7 dniem, bagaże pozostają w pokojach hotelu. W hotelu jest recepcja, bar, restauracja, sala telewizyjna. Pokoje 2-3 osobowe z łazienką: telewizor, telefon. Zakwaterowanie grupy w dwóch oddzielnych budynkach należących do hotelu, oddalonych o około 20 metrów. W hotelu nie ma windy. Wyżywienie: zgodnie z programem – śniadania (bufet) i obiadokolacje. Opieka pilota. Przejazd komfortowym autokarem. Ubezpieczenie KL i NW – podwyższonego ryzyka w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych,
Uwagi !!!
Obowiązkowa opłata na miejscu: za przewodników górskich – 85,00 euro/osoba, to suma za 6 dni na szlaku (przy minimum 40 uczestnikach). Kolejki górskie niezbędne do realizacji programu (ok. 55,00 euro).
Należy zabrać buty trekingowe, raki z kolcami spodnimi, odpowiednią odzież górską, plecak, latarkę (najlepiej czołówkę), uprząż biodrową z kompletem ferratowym, kask ochronny na głowę (jakikolwiek, może być także rowerowy).
W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych program może ulec zmianie.
Dopłata do pokoju 1 – osobowego 400,00 PLN. Nie dotyczy noclegu w schronisku.
Nocleg w schronisku: pokoje wieloosobowe.
Wyjazd godz. 19.00 – Opole parking przed dworcem PKP/PKS
Przyjazd ok. godz. 7.00 – Opole parking przed dworcem PKP/PKS
Copyright © 2010 Mixtravel.pl i BT Medium. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opublikowane na stronach internetowych www.mixtravel.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Designed by A. Kotliński.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...