
Strona główna | O nas | Autorzy | Informacje | Aktualności | Konto | Kontakt |
Zawieszeni w błękicie – ferraty – Jezioro Garda
Termin: 27.04.2012 – 06.05.2012
Indeks imprezy: ZB 01
Zaliczka: 600,00 PLN
Cena: 2.060,00 PLN
„Zawieszeni w błękicie” – program ferratowy, w którym każdego dnia czekają na nas nowe drogi i pozytywne emocje. Techniczne elementy wspinaczki znamy z programu „Pod napięciem”. Szlaki krótkie, długie, łatwe i trudniejsze. Pionowe ściany i kominy, przewieszone skalne okapy oraz metalowe liny, pręty i drabiny. Niby jak zawsze…. Jednakże? Tym razem otuleni innym klimatem, gdzie środowisko alpejskie łagodnieje i przekształca się w środowisko śródziemnomorskie. Dominującym elementem krajobrazu jest wrzynający się między skalne ściany olbrzymi jęzor Jeziora Garda. Krystaliczne lustro wody, w którym z upodobaniem przeglądają się górskie szczyty i głęboki błękit nieba obdarowują nas niezapomnianym wrażeniem, że i my jesteśmy – jakby „zawieszeni w błękicie”. Podczas tej podróży nie tylko ferraty będą celem naszej przygody. Zachęcam także do wieczornych odwiedzin w przeuroczym Malcesine, a także i niezobowiązujących spacerów po Arco. Warte uwagi są okazałe domostwa położone w najbardziej urokliwych, często ustronnych zakątkach. Ruiny zamków i stare pałace w dostojnym otoczeniu wiekowej roślinności , okolone perfekcyjnie utrzymanymi ogrodami, są świadectwem minionego życia.
PROGRAM WYCIECZKI:
Dzień 1. Wyjazd z kraju (Opole), następnie przejazd nocny przez Czechy i Austrię.
Dzień 2. W godzinach południowych przyjazd do Arco. Piękne miasteczko położone nad rzeką Sarca i zaledwie 5 kilometrów od Jeziora Garda. Zakwaterowanie w hotelu Villa delle Rose**** – www.villadellerosearco.it Hotel położony jest w centrum miasta, z którego w 5 minut spacerkiem dochodzi się do przeuroczej starówki. Spacer do ruin zamku położonego nad miastem oraz uliczkami starego miasta. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.
Dzień 3. FERRATA COLODRI (Monte Colodri) – Śniadanie. Przejście z hotelu (ok. 0,30 h) przez centrum Arco do osiedla Prabi (90 m n.p.m.). Następnie (ok. 0,10 h) szlakiem dochodzi się do miejsca, w którym zaczyna się Ferrata. Całość szlaku, to łatwa wspinaczka w dobrze urzeźbionej skale. W drugiej części ferraty krótkie odcinki nieco bardziej eksponowane uposażone są w dodatkowo pomocne metalowe klamry i drabinki. Ferrata kończy się w panoramicznym miejscu, z którego rozciąga się widok na dolinę Valle del Sarca oraz część północną Jeziora Garda (Riva del Garda). Stąd w parę minut dochodzi się do krzyża, który oznacza szczyt Monte Colodri (400 m n.p.m.). Zejście leśnym szlakiem do Laghel. Dla chętnych wspinaczka od 4 do 4+,5 stopnia trudności. Powrót do Arco i do hotelu. Czas przejścia całości ok. 3,0 h. Przewyższenie całości 300 metrów, ferraty 100 metrów. Stopień trudności ferraty – łatwa. Kolacja. Przejazd (ok. 0,40 h) do uroczego miasteczka Malcesine położonego nad wschodnim brzegiem Jeziora Garda. Wieczorny spacer wąskimi i opadającymi w stronę jeziora uliczkami starówki. Powrót do hotelu. Nocleg.
Dzień 4. FERRATA FAUSTO SUSATI (Prealpi di Ledro – Cima Capi) – Śniadanie. Przejazd autokarem (ok. 0,40 h) przez Riva del Garda do miasteczka Biacesa (420 m n.p.m.) położonego w dolinie Val di Ledro. Przejście (ok. 1,30 h) początkowo leśnym szlakiem, a następnie panoramicznym - Sentiero del Bech, z którego rozciąga się widok na Jezioro Garda. Patrząc na pionową skałę ferraty odnosi się wrażenie, że nie będzie łatwo. Jednakże droga wspinaczki nie przysparza większych trudności. Wiele wygodnych występów skalnych prowadzi przez pozostałości sztolni z I – wojny. W połowie ferraty dochodzi się do panoramicznego miejsca, z którego rozciąga się widok na grupę Monte Baldo, szczyty Adamello oraz u stóp błękit Jeziora Garda. W ¾ szlaku jest jedyny odcinek trudniejszy, techniczny. Obchodząc dużą skałę mamy wrażenie jakbyśmy byli „zawieszeni w błękicie”. Ferratą dochodzi się do Cima Capi (909 m n.p.m.). Zejście (ok. 0,30 h) łatwym i ubezpieczonym w metalowe liny szlakiem - Mario Folletti. Dojście do Bivacco Arcione (858 m n.p.m.) i kościółka San Giovanni oraz do Biacesa. Czas przejścia całości szlaku ok. 5 h, w tym ferratą ok. 1,5 h. Przewyższenie całości 500 metrów, ferraty ok. 150 metrów. Stopień trudności ferraty – łatwa, odcinkami – średnia. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 5. FERRATA GERARDO SEGA (grupa Monte Baldo) – Śniadanie. Przejazd autokarem (ok. 1,00 h) do miasta Avio i w głąb doliny Valle dei Molini (ok. 300 m n.p.m.). Przejście szlakiem (ok. 1,00 h.) leśnym do wodospadu Cascata di Preafessa. Następnie (ok. 0,45 h) na przemian w górę i w dół dochodzi się do skalnej niszy, która sprawia wrażenie naturalnego amfiteatru. Ferrata zaczyna się serią skałkowej wspinaczki oraz wejściem po metalowej drabinie (ok. 10 metrów). Następnie w rozległych niszach skalnych i panoramicznych trawersach, aż do leśnych i urwistych odcinków. W pierwszej części ferrata jest mocno eksponowana i horyzontalna, lecz w jej drugim etapie prowadzi w kominach i na pionowych ścianach. Ferrata kończy się na wysokości (1.170 m n.p.m.). Zejście początkowo po płaskowyżu, który otaczają szczyty należące do grupy Monte Baldo. Następnie wąską dolinką Valle dei Rii do kościołka Madonna della Neve (1.082 m n.p.m.) i dalej do wodospadu Preafessa i punktu wyjścia w dolinie Molini. Czas przejścia całości ok. 6 h, w tym ferratą ok. 2 h. Przewyższenie całości ok. 900 metrów, ferraty ok. 400 metrów. Stopień trudności ferraty – średnio – trudna Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 6. FERRATA VIA DELL’AMICIZIA (Cima S.A.T) – Śniadanie. Przejazd autokarem do Riva del Garda. Przejście wygodną dróżką przez Bastione di Riva (212 m n.p.m.) i dalej mijając ruiny XVI wiecznej fortecy do Capanna Santa Barbara (560 m n.p.m.), gdzie nieopodal zaczyna się ferrata (ok. 1,5 h). Metalowe liny prowadzą skalnymi niszami na zielony taras, z którego normalnym szlakiem dochodzi się do pionowej około 40 metrowej drabiny. Dalej szlakiem do skalnego odcinka uposażonego w liny i drabiny oraz leśnego przejścia, które prowadzi do ostatecznej skalnej wspinaczki na szczyt Cima S.A.T. (1.276 m n.p.m.). Ze szczytu imponujący widok na Riva del Garda oraz Jezioro Garda. Zejście krótkim odcinkiem ubezpieczonego szlaku i dalej szlakiem turystycznym do Bastione oraz Riva del Garda. Czas przejścia całości ok. 6/7 h, w tym ferratą ok. 2,5 h. Przewyższenie całości 1200 metrów, ferraty ok. 600 metrów. Stopień trudności ferraty – średnio – trudna Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 7. FERRATA CHE GUEVARA (Monte Casale) – Śniadanie. Przejazd autokarem (ok. 0,30 h) do miasteczka Pietramurata (250 m n.p.m.). Do ferraty dochodzi się w około 45 minut, która w pierwszym krótkim odcinku zaczyna się na wysokości (550 m n.p.m.). Dalej krótki odcinek zwykłego szlaku prowadzi do pionowej ściany na której szybko nabiera się wysokości. Ponad (800 m n.p.m.) skała staje się jeszcze bardziej pionowa i mniej urzeźbiona, lecz droga uposażona jest w dodatkowe metalowe klamry. Ostatni odcinek ferraty jest łatwy i kończy się na wysokości (1.200 m n.p.m.). Dalej na przemian szlakiem leśnym oraz ubezpieczonymi w liny skalnymi odcinkami, które ostatecznie wiodą do rozległego płaskowyżu – szczytu Monte Casale (1.630 m n.p.m.). Stąd rozciąga się widok na Dolomity Brenta, Dolomity Środkowe oraz Jezioro Toblino. Zejście szlakiem turystycznym do punktu wyjścia. Czas przejścia całości szlaku ok. 8/9 h, w tym ferratą ok. 2,5 h. Przewyższenie całości 1300 metrów, ferraty 650 metrów. Stopień trudności ferraty – średnio – trudna. Powrót autokarem do hotelu.
Dzień 8. FERRATA OTTORINO MARANGONI (Monte Albano) – Śniadanie. Przejazd autokarem (ok. 0,40 h) do miasteczka Mori (197 m n.p.m.). Dojście do ferraty łatwym szlakiem w około 30 minut. Ferrata od początku jest bardzo trudna i przede wszystkim w pierwszej części trzyma ramiona w sporym napięciu. Po pierwszych zakosach skalnych i pionowym kominie można zejść z ferraty i wygodnym szlakiem wrócić do punktu wyjścia. Natomiast ferrata dalej wiedzie na ekstremalnie wertykalnych ścianach i trawersach, gdzie niewiele jest miejsca na nogi. Na odcinkach najmniej urzeźbionej skały szlak uposażony jest w dodatkowe metalowe płytki i wystające pręty, które pomagają odciążyć zmęczone ramiona. Szlak kończy się na wysokości ok. (600 m n.p.m.) Zejście szlakiem turystycznym do Mori (ok. 1,0 h) Czas przejścia całości szlaku ok. 4 h, w tym ferratą ok. 2/2,5 h. Przewyższenie całości 400 metrów, ferraty 300 metrów. Stopień trudności ferraty – trudna, odcinkami bardzo trudna. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja regionalna, nocleg.
Dzień 9. Po śniadaniu pakowanie bagaży do autokaru. Czas wolny na zakup pamiątek. Wyjazd z Arco ok. godziny 13.00. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.
Dzień 10. W godzinach porannych dojazd do Opola.
Świadczenia – 7 noclegów w hotelu Villa delle Rose www.villadellerosearco.it w miasteczku Arco. W hotelu jest recepcja, bar, restauracja, winda, łącze internetowe WI-FI – nieodpłatnie, basen kryty i letni, sauna – nieodpłatnie. Pokoje 2-3 osobowe z łazienką: TV Sat, telefon. Wyżywienie: zgodnie z programem – śniadania (bufet) , obiadokolacje z wyborem menu i bufetem sałatkowym. Opieka pilota. Przejazd komfortowym autokarem. Ubezpieczenie KL i NW amatorskich sportów ekstremalnych.
Uwagi !!!
Obowiązkowa opłata na miejscu: za przewodników górskich – 85,00 euro/osoba, to suma za 6 dni na szlaku (przy minimum 40 uczestnikach).
W hotelowym basenie wymagany czepek (możliwość kupienia w hotelu)
Należy zabrać buty trekingowe, odpowiednią odzież górską, plecak, uprząż biodrową z kompletem ferratowym, kask ochronny na głowę (jakikolwiek, może być także rowerowy).
W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych program może ulec zmianie.
Dopłata do pokoju 1 – osobowego 450,00 PLN.
Wyjazd godz. 19.00 – Opole parking przed dworcem PKP.
Przyjazd ok. godz. 7.00 – Opole parking przed dworcem PKP.
Copyright © 2010 Mixtravel.pl i BT Medium. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opublikowane na stronach internetowych www.mixtravel.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Designed by A. Kotliński.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...