
Strona główna | O nas | Autorzy | Informacje | Aktualności | Konto | Kontakt |
Pod napięciem – Ferraty – Dolomity – Val di Fassa
Termin: 29.06 – 08.07.2012
Indeks imprezy: PN 01
Zaliczka: 600,00 PLN
Cena: 2.100,00 PLN
„Pod Napięciem” – tytuł informuje, że każdy dzień trzyma w napięciu, a że jest to program ferrat, to kojarzy się także z siecią wysokiego napięcia… Propozycja dla pragnących poznać czar i magię żelaznych dróg, które zmieniają zupełnie perspektywę i punkt obserwacji gór. Powtarzające się Wasze pytanie: „…a jeśli nie miałem wcześniej nic wspólnego z ferratami, to czy dam sobie radę?” Jeżeli nie paraliżuje Cię strach przed ekspozycją i pionem ściany, to dasz sobie radę, a umiarkowany strach jest jak najbardziej pozytywną cechą roztropności i koncentracji. Kolejność postępujących dni uczy od podstaw zasad wspinaczki, elementów bezpieczeństwa, oraz obycia ze sprzętem zabezpieczającym. Z analizy realizowanego programu z pełną świadomością oceniam tę propozycję jako bardzo edukacyjną. Zaledwie po paru dniach wspinaczki zmienia się wiele. Krok staje się oszczędny i o wiele krótszy, a za tym idące poczucie równowagi. Nie ramiona nas wyciągają, lecz wypychają do góry nogi, to one są najmocniejszym elementem motorycznym. Oczy zauważają umięśnione i szorstkie występy skalne, którym ufają nasze stopy. A błędnik? Nie bez powodu tak się zwie, ale i on z czasem „zamiera ze strachu” i nie daje o sobie znać. Program ten jest krokiem do przodu, dającym rozwój techniczny i możliwość zdobywania szczytów, gdzie poznane zasady, są codziennością.
PROGRAM WYCIECZKI:
Dzień 1. Wyjazd z kraju (Opole), następnie przejazd nocny przez Czechy i Austrię.
Dzień 2. W godzinach południowych przyjazd do Pian Trevisan. Miejsce położone w dolinie Vall di Fassa na wysokości (ok. 1.681 m n.p.m.). Zakwaterowanie w hotelu Villetta Maria. Hotel położony u stóp Marmolady – Gran Vernel, w odległości 5 km od Canazei i 3 km od Penia. Spotkanie z przewodnikiem i prezentacja programu. Kolacja, nocleg.
Dzień 3. FERRATA COL RODELLA (grupa Sassolungo) - Śniadanie. Przejazd autokarem na przełęcz Passo Sella (2.200 m n.p.m.). Przejście (ok. 0,30 h) szlakiem turystycznym do miejsca (2.306 m n.p.m.), w którym zaczyna się ferrata – Col Rodella. Ferrata w całości prowadzi po pionowej, dobrze urzeźbionej skale. Kilka krótkich, kluczowych przejść eksponowanymi drabinkami. Piękna panorama na dolinę Val di Fassa. Ferrata kończy się na szczycie Col Rodella (2.448 m n.p.m.). Powrót do przełęczy Passo Sella, gdzie w jej sąsiedztwie znajduje się Citta dei Sassi – skalne miasto należące do grupy Sassolungo. Dla chętnych wspinaczka od 3 do 4+ stopnia trudności. Czas przejścia ferraty ok. 1,5 godz. Przewyższenie 150 metrów. Stopień trudności ferraty – średnia, w krótkich przejściach trawersami – trudna. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 4. FERRATA MASARE (grupa Catinacio) – Śniadanie. Wyjazd autokarem przez Vigo di Fassa i przełęcz Costalunga do miejsca Alpenrose (1.622 m n.p.m.). Wyjazd kolejką krzesełkową do schroniska Paolina (2.125 m n.p.m.) położonego u stóp zachodniej części Catinacio, szczytu Roda di Vael. Trasa prowadzi szlakiem turystycznym Masare (ok. 1 godz.) do schroniska Roda di Vael (2.280 m n.p.m.). W schronisku możliwość zostawienia plecaków. Dalej podejście (ok. 30 min.) do miejsca ferraty, która zaczyna się wąskim kominem około 50 cm szerokości zabezpieczonym w serię metalowych drabinek. Dalej 5 minut szlakiem turystycznym do miejsca zaczynającej się ferratowej wspinaczki na szczyt Punta Masare (2.585 m n.p.m.). Zejście zabezpieczone metalową liną prowadzi wąskim żlebem skalnym, a następnie trudniejszym odcinkiem szlaku zmiennie w górę i w dół. Ferratę kończy niewielka przełączka, z której szlak przecinający piarg prowadzi w (ok. 45 min) do schroniska Roda di Vael. Czas przejścia całości szlaku ok. 5 godzin, w tym ferratą ok. 2,5 godzin. Przewyższenie całości 460 metrów, ferraty 200 metrów. Stopień trudności ferraty – średnio – łatwa, krótkie odcinki przy zejściu –trudne. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 5. FERRATA BRIGATA TRIDENTINA (grupa Sella Ronda) – Śniadanie. Przejazd autokarem przez przełęcz Passo Gardena do parkingu w okolicy Colfosco (1.956 m n.p.m.). Przejście szlakiem (ok. 15 min.) turystycznym do miejsca rozpoczynającej się ferraty. Pierwsze 200 metrów wiedzie jednolitą, dość stromą ścianą o licznych naturalnych chwytach. Druga część prowadzi wschodnią ścianą turni Exner, bardziej stromą i wyposażoną w drabiny. Tuż pod szczytem Torre Exner (2.495 m n.p.m.), dochodzi się do wiszącego mostu o długości 5 metrów. Ferrata kończy się na naturalnym tarasie Masores. Stąd w 10 minut ścieżką dochodzimy do schroniska Franco Cavazza al Pisciadu (2.585 m n.p.m.). Panorama z tego miejsca, jest jedną z najpiękniejszych w Dolomitach. Zejście (ok. 1.5 godz.) dalej oporęczowanym na początku żlebem doliny Setus, a następnie szlakiem przecinającym piarżysko do punktu wyjścia. Czas przejścia całości szlaku ok. 6 godzin, w tym ferratą ok. 4 godziny. Przewyższenie całości 600 metrów, ferraty 400 metrów. Stopień trudności ferraty – średnio – trudna Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 6. FERRATA TRINCEE (grupa Marmolady – Padon) – Śniadanie. Przejazd autokarem na przełęcz Passo Fedaia (2.223 m n.p.m.). Przejście szlakiem turystycznym (ok. 1.00 godz.) do Porta Vescovo (2.478 m n.p.m.) i dalej w około 20 minut do spektakularnej Ferraty delle Trincee. To Ferrata dosyć trudna i długa, przejście jej zajmuje (ok. 3 – 3,5 godz.) czasu. Jednakże warto!!! Przepiękny widok na lodowiec Marmolady i grupy Sella. Ten historyczny szlak, to niegdyś bardzo ważna linia oporu wojsk austriackich z okresu I – wojny. Do dzisiaj zachowane są kamienne umocnienia pozycji, a także trzy sztolnie wydrążone w skale przez żołnierzy. Pierwszy odcinek Ferraty do najwyższego jej punktu Bec da Mesdi, lub Mesola (2.727 m n.p.m.) jest trudniejszy. Przejście po pionowej ścianie przy znacznej ekspozycji daje wrażenie lotu w zupełnej „pustce”, a dochodząc do szczytu Mesola pierwszy etap zakończony jest zawieszonym w powietrzu mostem (ok. 10 metrów długości). Oczywiście wszystkie pasaże są doskonale zabezpieczone metalowymi linami. Po przekroczeniu szczytu Mesola, dalej prowadząca Ferrata jest łatwiejsza, lecz cały czas bardzo ciekawa: niewielkie różnice poziomu, sztolnie, pozostałe rudery z I – wojny. Ferratę kończy przejście najdłuższej sztolni (ok. 300 metrów długości), prowadzącej do Bivacco Bontadini (2.550 m n.p.m.). Zejście szlakiem turystycznym do schroniska Padon (2.369 m n.p.m.) i przełęczy Fedaia (2.057 m n.p.m.). Przewyższenie ferraty 300 metrów. Stopień trudności Ferraty – pierwszy etap do szczytu Mesola – trudna, dalej średnio – łatwa. Czas przejścia całości szlaku (ok. 7 godz.). Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 7. FERRATA FINANZIERI (grupa Marmolady) – Śniadanie. Przejazd autokarem do Penia (1.500 m n.p.m.). Przejazd kolejką górską do schroniska Jager al Ciampac (2.142 m n.p.m.). Następnie około pół godziny marszu zakosami przez trawiaste i kamieniste zbocze. Stąd zaczyna się ferratowe podejście gigantycznym zacięciem skalnym. Kluczowe, eksponowane i trudniejsze odcinki szlaku uposażone są w klamry i drabinki aż do wyjścia z zacięcia. W drugim odcinku ferraty wspinaczka wiedzie potężnym filarem opadającym spod wierzchołka szczytu. Trasę urozmaicają niezbyt problematyczne kominki i półeczki. W takim terenie dochodzimy do przełączki w grani, a nią w kilka minut na szczyt Colaz (2.715 m n.p.m.). Zejście ze szczytu prowadzi nieustannie ferratą przez Piccolo Colaz (2.684 m n.p.m.), żlebem ubezpieczonym klamrami i trawersem południowo zachodniego grzbietu do przełączki Forcia Neigra (2.509 m n.p.m.). Dalej szlakiem turystycznym w około godzinę dojście do schroniska Ciampac. Zjazd kolejka górską do Penia. Czas przejścia całości szlaku ok. 6 godzin, w tym ferratą ok. 5 godzin. Przewyższenie podejścia całości 650 metrów, ferraty 600 metrów. Stopień trudności ferraty – średnio – trudna, odcinkami bardzo trudna Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 8. FERRATA STEVIA-SANDRO PERTINI (grupa Odle - Puez) - Śniadanie. Przejazd autokarem przez Selva di Val Gardena do Vallunga. Przejście szlakiem (ok. 40 min.) do miejsca, gdzie zaczyna się ferrata (1.730 m n.p.m.). Ferrata już od samego początku jest szlakiem atletycznym i dosyć trudnym. Wspinaczka pionowa, a odcinkami w przewieszkach uposażonych w klamry i drabinki. W wyższych partiach staje się łatwiejsza i urozmaicona przejściem po 5 metrowej kładce (2.050 m n.p.m.) zawieszonej nad przepaścią olbrzymiego grzbietu Crep Dla Port. W szczycie szlaku kilka technicznie trudnych przejść i metalowych drabin kończących ferratę. Szczytem ferraty jest płaskowyż (2.140 m n.p.m.), z którego rozciąga się widok na dolinę Vallunga, grupę Cir, Puez -Odle. Dalej łatwym szlakiem w około 20 minut dojście do schroniska Stevia (2.312 m n.p.m.). Zejście szlakiem turystycznym świętego Sylwestra do schroniska Juac i drogą Crucis do bacówki La Ciajota (1.650 m n.p.m.) w około 1,5 godziny. Czas przejścia całości szlaku ok. 6 godzin, w tym ferratą ok. 4 godziny. Przewyższenie całości 700 metrów, ferraty 400 metrów. Stopień trudności ferraty – średnio – trudna, odcinkami bardzo trudna. Powrót autokarem do hotelu. Kolacja, nocleg.
Dzień 9. Po śniadaniu pakowanie bagaży do autokaru. Przejazd do miasteczka Bressanone. Spacer po uroczej starówce uliczką Via Portici Maggiore do Piazza Duomo. Czas wolny na kawę. Powrót do autokaru. Przejazd nocny przez Austrię i Czechy.
Dzień 10. W godzinach porannych dojazd do Opola.
Świadczenia – 7 noclegów w hotelu Villettta Maria**+ www.unionhotelscanazei.it/uhc/html/hotels/villetta_maria/30/ . Hotel znajduje się w Pian Trevisan w dolinie Vall di Fassa na wysokości (ok. 1.681 m n.p.m.). Położony jest wśród zieleni lasu u stóp Marmolady – Gran Vernel, w odległości 5 km od Canazei i 3 km od Penia. W hotelu jest recepcja, bar, restauracja, łącze internetowe WI-FI dostępne w sali na parterze (odpłatnie na miejscu 4,00 euro godzina), sala telewizyjna, taras, ogród, centrum SPA (sauna, hydromasaż) nieodpłatnie. W hotelu nie ma windy. Pokoje 2-3 osobowe z łazienką: TV Sat, telefon, sejf, łazienka, suszarka do włosów. Wyżywienie: zgodnie z programem – śniadania (bufet) , obiadokolacje z wyborem menu i bufetem sałatkowym. Opieka pilota. Przejazd komfortowym autokarem. Ubezpieczenie KL i NW amatorskich sportów ekstremalnych.
Uwagi !!!
Obowiązkowa opłata na miejscu: za przewodników górskich – 85,00 euro/osoba, to suma za 6 dni na szlaku (przy minimum 40 uczestnikach). Kolejki górskie niezbędne do realizacji programu (ok. 30,00 euro).
Należy zabrać buty trekkingowe, odpowiednią odzież górską, plecak, latarkę (najlepiej czołówkę), uprząż biodrową z kompletem ferratowym, kask ochronny na głowę (jakikolwiek, może być także rowerowy).
W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych program może ulec zmianie.
Dopłata do pokoju 1 – osobowego 400,00 PLN.
Wyjazd godz. 19.00 – Opole parking przed dworcem PKP/PKS
Przyjazd ok. godz. 7.00 – Opole parking przed dworcem PKP/PKS
Copyright © 2010 Mixtravel.pl i BT Medium. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opublikowane na stronach internetowych www.mixtravel.pl informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Designed by A. Kotliński.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...